Parole

Jaunumu saņemšana

Parakstieties uz portāla
"Debеts-Kredīts" bezmaksas jaunumu saņemšanu un saņemiet likumdošanas jaunumus un citu noderīgu informāciju

Ok

Atteikties no nosūtīšanas

Mūsu partneri:


Jaunumi » MK izskatīja kredītiestāžu un citu finanšu iestāžu klientu neklātienes identifikācijas kārtību
Izdrukāt

MK izskatīja kredītiestāžu un citu finanšu iestāžu klientu neklātienes identifikācijas kārtību

12.07.2018

3. jūlijā Ministru kabinets (MK) izskatīja kārtību un apjomu, kādā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (NILLTFNL) subjekts veic klienta neklātienes identifikāciju. Viens no galvenajiem MK noteikumu projekta mērķiem ir likvidēt šķēršļus, kas patlaban ierobežo pakalpojumu sniegšanas efektivitāti, izmantojot tehnoloģiskos risinājumus un attālināti veicot klienta identifikāciju.

Pakalpojumu sniegšanas darbība un tā veikšana attālināti un elektroniskā vidē ir viens no instrumentiem, ar kura palīdzību varētu tikt atvieglota daudzu pakalpojumu sniegšana pārrobežā, kā arī Latvijas iekšējā tirgū. MK noteikumu projekts ir izstrādāts kā alternatīvs variants klienta klātienes identifikācijai, klientam personīgi piedaloties tā identifikācijas procesā. Noteikumu projekts paredz iespēju izvēlēties to, kādus tehnoloģiskos līdzekļus ieviest vai izmantot klienta identifikācijas un personas identitātes pārbaudei, lai piekļūtu tiešsaistes un cita veida pakalpojumiem.

Klienta neklātienes identifikācija ir piemērojama visiem NILLTFNL subjektiem – kredītiestādēm, finanšu iestādēm un citiem. NILLTFNL subjekti, kas piedāvā savus pakalpojumus digitālajā vidē, vistiešāk saskaras ar nepieciešamību identificēt klientu, tam personīgi nepiedaloties identifikācijas procedūrā klātienē. Digitālās vides pakalpojumu sniedzēji savus pakalpojumus nodrošina neklātienē, tādēļ arī uzņēmuma klienti nereti atrodas lielā ģeogrāfiskajā attālumā no pakalpojuma sniedzēja. Šādu klientu identificēšana klātienē bieži vien nav iespējama vai ir ļoti apgrūtināta.

Klienta neklātienes identifikācijas izmantošana digitālo pakalpojumu sniedzējiem dos iespēju ātri un efektīvi sākt sadarbību ar klientu un sniegt tam savus pakalpojumus. Pie šādiem digitālo pakalpojumu sniedzējiem pieskaitāmas gan kopfinansējuma un savstarpējo aizdevumu platformas, gan citi uzņēmumi, kas cita starpā nodrošina elektroniskos vai mobilos maksājumus. Arī tradicionālie pakalpojumu sniedzēji – kredītiestādes, nebanku kreditētāji un citas finanšu iestādes saskata nepieciešamību veikt klientu neklātienes identifikāciju to ģeogrāfiskās atrašanās vietas vai ātrākas pakalpojumu sniegšanas dēļ.

MK noteikumu projekts ietver tehnoloģiski neitrālus neklātienes identifikācijas veidus, kas pieejami visiem NILLTFNL subjektiem. Tajos noteikta ne tikai videoidentifikācijas un elektroniskā paraksta izmantošana, bet arī fiziskas personas identitāti apliecinošu datu iegūšana no kredītiestādes vai maksājumu iestādes, kā arī pašportreta un dokumentu fotouzņēmumu izmantošana. Turklāt, sagaidāms, ka dažādām klientu kategorijām varētu būt piemēroti dažādi klienta neklātienes identifikācijas veidi.

Jau šobrīd NILLTFNL 23. pants par klienta personīgu nepiedalīšanos identifikācijas procedūrā paredz iespēju NILLTFNL subjektiem veikt klientu neklātienes identifikāciju gadījumā, ja iestājušies likumā noteiktie nosacījumi. Šis MK noteikumu projekts tiek piemērots, ciktāl citi normatīvie akti nenosaka atšķirīgas prasības klienta neklātienes identifikācijai. Piemēram, NILLTFNL subjekts – zvērināts notārs piemēros Notariāta likumā noteikto kārtību, savukārt  Kredītiestādēm papildus jāpiemēro arī citi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas normatīvie noteikumi attiecībā uz risku pārvaldīšanu. MK noteikumu projekts neizslēdz arī tiesības likuma subjektam savai darbībai atbilstoši savos speciālajos normatīvajos aktos iestrādāt specifisku kārtību un apjomu attiecībā uz klienta neklātienes identifikāciju, piemēram, apdrošināšanas gadījumos, kad labuma guvējam tiek veikta izmaksa.Atstāt savu komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējieties ar savu lietotāju vai reģistrējieties!
Pirmdiena
2019. g. 18. februāris
Pr Ot Tr Cr Pt St Sv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
 

Valūtas kursi

 
Par portālu Portāla noteikumi Sazinies ar mums Paziņot par kļūdu Reklāma Rekvizīti  

Tālrunis: 67285395   Fakss: 67285325   E-pasts: info@d-k.lv   www.d-k.lv

Copyright © 2009 — 2017 Latvikon

SIA "LATVIKON" Ģertrūdes iela 63, Rīga, LV-1011 LV40003167602