Netiešo nodokļu izmaiņas Nr.1, informē Finanšu ministrija:
Pievienotās vērtības nodoklis (PVN)
Sākot ar 2025. gada 1. janvāri PVN samazinātā likme 12% apmērā augļiem, ogām un dārzeņiem ir noteikta kā pastāvīga norma.
Atvieglojumi maziem un vidējiem uzņēmumiem:
- Ir paredzēts atvieglot un vienādot PVN piemērošanas noteikumus un prasības maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) atbilstoši Eiropas Savienības (ES) Direktīvas prasībām. Pievienotās vērtības nodokļa likumā tiek noteiktas tiesības MVU, kas veic ar PVN apliekamus darījumus arī citās ES dalībvalstīs, piemērot attiecīgās ES dalībvalsts PVN atbrīvojumu mazajiem uzņēmumiem, kā to ir noteikusi konkrētā ES dalībvalsts. Kā priekšnoteikums šādu tiesību īstenošanai ir MVU gada apgrozījums, kas nevar pārsniegt attiecīgās ES dalībvalsts atbrīvojuma slieksni un kopējo apgrozījumu ES, kas ir noteikts 100 000 eiro apmērā. Šī kārtība ir attiecināma arī uz citu ES dalībvalstu PVN maksātājiem, kas veic ar PVN apliekamus darījumus iekšzemē.
- Slieksnis reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā, sākot ar 2025.gadu , tiks aprēķināts nevis par iepriekšējiem 12 mēnešiem kā līdz šim, bet gan par kalendāra gadu. Tiek precizēti arī darījumu veidi, kas veido PVN reģistrācijas slieksni. Papildus ar PVN apliekamajiem darījumiem PVN reģistrācijas sliekšņa vērtībā tiks iekļauti arī ar PVN neapliekamie darījumi ar nekustamajiem īpašumiem un finanšu un apdrošināšanas pakalpojumi. Pie tam, ja vienā kalendāra gadā ir sasniegts PVN reģistrācijas slieksnis, tad nākamajā gadā MVU ir jākļūst par reģistrētu PVN maksātāju un jāmaksā PVN. Tas ir attiecināms arī uz tiem MVU, kuriem atbilstoši likuma grozījumiem aprēķinātais PVN reģistrācijas slieksnis ir pārsniegts 2024. gadā.
- Pievienotās vērtības nodokļa likumā tiek ieviests, tā saucamais, pārejas periods tiem PVN maksātājiem, kam apgrozījums kalendārajā gadā pārsniedz PVN reģistrācijas slieksni, no kura jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā un jāsāk maksāt PVN. MVU varēs turpināt nemaksāt PVN līdz kalendārā gada beigām, ja to apgrozījums attiecīgajā gadā nepārsniedz PVN reģistrācijas slieksni 50 000 eiro par vairāk nekā 10%, tas ir, 5 000 eiro. Tomēr, ja MVU kalendāra gada laikā pārsniedz 55 000 eiro tam ir pienākums reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā un maksāt PVN no minētās vērtības pārsniegšanas brīža.
Citi grozījumi pievienotās vērtības nodokļa normatīvajos aktos:
- Atbilstoši ES Direktīvas regulējumam Pievienotās vērtības nodokļa likumā virtuālajiem kultūras, sporta un līdzīga veida pasākumiem ir precizēta pakalpojumu sniegšanas vieta, kas ir noteikta kā pakalpojuma saņēmēja saimnieciskās darbības vai mītnes vieta, nevis pasākuma norises vieta.
- Pievienotās vērtības nodokļa likumā atbilstoši ES direktīvai ir precizēts regulējums attiecībā uz īpašā PVN piemērošanas režīma darījumos ar lietotām mantām, mākslas darbiem, kolekciju priekšmetiem un senlietām piemērošanu.
Ir noteikti jauni ar PVN neapliekamie medicīnas pakalpojumi:
- ārstniecības procesā nozīmēta uztura rekomendācija;
- personai aptiekās sniegtā farmaceitiskā aprūpe;
- paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojums.
- Sākot ar 2025.gadu Latvijā reģistrētās citu dalībvalstu diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības, kā arī Latvijā reģistrētās trešo valstu diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības oficiālo vajadzību nodrošināšanai varēs iegādāties preces un saņemt pakalpojumus Latvijas teritorijā vienkāršotā procedūrā. Turpmāk, lai darījumiem ar diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām piemērotu PVN 0% likmi, būs nepieciešams Ārlietu ministrijas apstiprināts PVN un/vai akcīzes nodokļa atbrīvojuma sertifikāts vai diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības izsniegtais atbrīvojuma sertifikāts, kas izdots uz Ārlietu ministrijas lēmuma pamata.
Grozījumi, kas stāsies spēkā ar 1.jūliju:
2025.gada 1.jūlijā stājas spēkā regulējums, kas nosaka īpašo reģistrācijas kārtību PVN maksātājiem, kas nav sasnieguši PVN reģistrācijas slieksni 50 000 apmērā, bet saņem pakalpojumus no citu ES dalībvalstu vai trešo valstu PVN maksātājiem vai veic preču iegādi Eiropas Savienības teritorijā. Šiem maziem uzņēmumiem PVN maksājams tikai par saņemtajiem pakalpojumiem no citu ES dalībvalstu vai trešo valstu PVN maksātājiem vai veikto preču iegādi Eiropas Savienības teritorijā, bet nebūs pienākuma maksāt PVN par saviem iekšzemē veiktajiem ar PVN apliekamajiem darījumiem līdz tie reģistrēsies Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā atbilstoši vispārīgai kārtībai.
Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis
Ar 2025. gada 1. janvāri stājas spēkā grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu likumā, kas paredz, ka uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likmes tiks paaugstinātas vidēji par 10%, sākot no 2027. gada 1. janvāra.
Nr. p.k. |
Nodokļa objekts |
Līdz 31.12.2026, euro mēnesī |
No 01.01.2027, euro mēnesī |
1. |
Vieglie transportlīdzekļi, kuri pirmo reizi reģistrēti sākot ar 2009. gadu, ņemot vērā motora maksimālā jaudu kilovatos (kW): līdz 110 kW no 111kW līdz 130 kW no 131 kW līdz 150 kW no 151 kW līdz 200 kW virs 200 kW |
33 euro 0,30 euro par katru kW 0,35 euro par katru kW 0,50 euro par katru kW 0,70 euro par katru kW |
36 euro 0,35 euro par katru kW 0,40 euro par katru kW 0,55 euro par katru kW 0,75 euro par katru kW |
2. |
Vieglais transportlīdzeklis, kas kā mehānisko enerģiju izmanto transportlīdzeklī glabāto elektroenerģiju (elektroautomobiļi) |
15 euro |
17 euro |
3. |
Vieglais transportlīdzeklis, kas bez iekšdedzes motora kā mehānisko dzinējspēku izmanto arī elektroenerģiju, ko iegūst pieslēdzoties ārējam elektroenerģijas avotam (hibrīda automobiļi). |
25 euro |
30 euro |
4. |
Pārējie vieglie transportlīdzekļi |
60 euro |
66 euro |