Parole

Jaunumu saņemšana

Parakstieties uz portāla
"Debеts-Kredīts" bezmaksas jaunumu saņemšanu un saņemiet likumdošanas jaunumus un citu noderīgu informāciju

Ok

Atteikties no nosūtīšanas

Mūsu partneri:


Jaunumi » Plāns stiprinās Latvijas spējas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā
Izdrukāt

Plāns stiprinās Latvijas spējas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā

13.06.2022

22. februārī Ministru kabinets apstiprināja pasākumu plānu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanai 2022. gadam (plāns), kā arī noteica Finanšu sektora attīstības padomi par atbildīgo institūciju plānā noteikto uzdevumu izpildes koordinācijai, informē Iekšlietu ministrija.

Pasākumu plāns ir sagatavots, ņemot vērā 2020. gada nogalē pabeigtā Nacionālā NILLTPF risku novērtēšanas ziņojuma par 2017.-2019. gadu secinājumus. Ar šo pasākumu plānu tiek īstenota uz risku novērtējumu balstīta pieeja, lai nodrošinātu, ka pasākumi NILLTPF novēršanai vai mazināšanai ir atbilstoši apzinātajiem riskiem.

Plāna mērķis ir stiprināt Latvijas spējas cīnīties ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanu (NILLTPF) un uzraudzīt NILLTPFN režīma prasību īstenošanu, samazināt vispārējos NILLTPF riskus, tādējādi nodrošinot atbilstību starptautiskajām saistībām un standartiem NILLTPF novēršanas jomā un veicinot sabiedrisko drošību, ekonomiskās vides konkurētspēju un uzticību Latvijas jurisdikcijai.

Plānā paredzēts, ka turpmāk uzraudzības un kontroles institūciju sadarbības un koordinācijas platformas sēdes, kuras līdz šim vadīja Finanšu izlūkošanas dienests (FID), turpmāk notiks Finanšu ministrijas vadībā.

Turpmāk plānots uzlabot informācijas pieejamību klienta izpētes veikšanai, nodrošinot, ka NILLTPFNL noteiktā informācija klienta izpētei no valsts reģistriem ir pieejama vienuviet vai atbilstoši vienotiem standartiem, kā arī modernizēt FID stratēģisko un operacionālo analīzi, tajā skaitā nodrošinot savlaicīgu NILL tipisko pazīmju identificēšanu, izmantojot mākslīgā intelekta risinājumus.

Plānā paredzēts stiprināt arī elektronisku informācijas apmaiņas risinājumu pielietošanu starp FID un tiesībaizsardzības iestādēm, veikt regulārus pasākumus FID digitālo informācijas resursu un datu apmaiņas kanālu aizsardzības nodrošināšanai, kā arī pilnveidot FID datu saņemšanas un analīzes sistēmu, nodrošinot nepieciešamo datu iegūšanu un analīzi automatizētā veidā.  Tāpat plānots integrēt Sankciju reģistru Tiesu informatīvajā sistēmā un Elektroniskajā maksātnespējas uzskaites sistēmā.

Savukārt, lai noskaidrotu atsevišķu mērķa grupu zināšanas un redzējumu par valstī īstenotajiem NILLTPF novēršanas pasākumiem un noteiktajām prasībām, kā arī par to piemērošanas efektivitāti plānots veikt sabiedriskās domas aptauju un pētījumu.

Plānā arī paredzēts izveidot NILLTPFN jomas kompetenču centru (“AML Innovation Hub”), kā arī vienotu tiesnešu, prokuroru, tiesu darbinieku, prokuroru palīgu un specializēto izmeklētāju starpdisciplināros jautājumos mācību centru. Savukārt komersantiem, kuri ir NILLTPFN likuma subjekti, tiks nodrošinātas regulāras mācības.

Plāna realizēšanai nepieciešamais finansējums 2022. gadā ir  9 191 809 eiro,  2023. gadā 7 288 437 eiro un turpmāk ik gadu 6 412 795 eiro.

Lai gan kopumā NILLTPFN jomā Latvija novērtēta kā atbilstoša visām 40 FATF rekomendācijām, būtiski norādīt, ka valsts atrodas MONEYVAL pastiprinātajā uzraudzībā un arī turpmāk Latvijai jānodrošina regulāra ziņošana par progresu un sasniegtajiem rezultātiem pasākumu ieviešanā. Lai gan izvirzītais mērķis - sakārtot finanšu noziegumu novēršanas sistēmu un nodrošināt Latvijas NILLTPFN sistēmas atbilstību starptautiskajām prasībām, ir sasniegts, iesāktais darbs ir jāturpina, tajā skaitā attiecībā uz FATF ekspertu sniegtajām rekomendācijām un turpmāk veicamajām darbībām. Vienlaikus īpaši uzsvērts, ka Latvijai jāpievērš pastiprināta uzmanība un resursi vietējās korupcijas apkarošanai un novēršanai.Atstāt savu komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējieties ar savu lietotāju vai reģistrējieties!
Svētdiena
2022. g. 26. jūnijs
Pr Ot Tr Cr Pt St Sv
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 

Valūtas kursi

 
Par portālu Portāla noteikumi Sazinies ar mums Paziņot par kļūdu Reklāma Rekvizīti Video  

Tālrunis: 28331590     E-pasts: info@d-k.lv   www.d-k.lv

Copyright © 2009 — 2022 Latvikon

SIA "LATVIKON" Ģertrūdes iela 63, Rīga, LV-1011 LV40003167602