Grozījumi likumos, lai pilnveidotu finanšu konglomerātā esošo komercsabiedrību papildu uzraudzību - www.d-k.lv


Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus „Finanšu konglomerātu likumā”, „Kredītiestāžu likumā”, „Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumā” un „Pārapdrošināšanas likumā”, kas pilnveido finanšu konglomerātā ietilpstošo komercsabiedrību papildu uzraudzības prasības.

Saskaņā ar likumu izmaiņām turpmāk visu uzraudzības instrumentu piemērošana tiks attiecināta ne tikai uz grupām, kuru mātes sabiedrības ir finanšu/apdrošināšanas pārvaldītājsabiedrības, bet arī uz grupām, kuru mātes sabiedrības ir jauktas finanšu pārvaldītājsabiedrības.


Likumi grozīti, jo līdzšinējais regulējums, veicot uzraudzību, pamatojoties uz konglomerāta struktūru, nevis riska profilu, radīja atšķirības konglomerātu uzraudzībā Eiropas Savienības dalībvalstīs. Uzraudzības prasību saskaņošana konglomerātu līmenī un kredītiestāžu un apdrošināšanas sektoru līmenī ļaus ņemt vērā riskus, kas rodas, apvienojoties dažādiem finanšu sektoriem un izveidojoties lielākām un sarežģītākām grupām.

Pilnveidotais tiesiskais regulējums attieksies uz kredītiestādēm, apdrošināšanas sabiedrībām, pārapdrošināšanas sabiedrībām, alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem, ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām un ieguldījumu brokeru sabiedrībām.

Ar izmaiņām arī tiek precizētas regulētās komercsabiedrības grupas un finanšu konglomerāta definīcijas, precizēta regulēto komercsabiedrību uzraudzības kārtība un tās koordinācija, informācijas sniegšana, kā arī kārtība, kādā dalībvalstu uzraudzības institūcijas veic savstarpējo sadarbību un informācijas apmaiņu jautājumos, kas skar finanšu konglomerātu uzraudzību.

Grozījumi „Pārapdrošināšanas likumā” un „Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumā” nosaka jaunu garantijas fonda minimālo apmēru, ko atkarībā no apdrošināšanas veidiem veic apdrošināšanas sabiedrība vai nedalībvalsts apdrošinātāja filiāle un savstarpējās apdrošināšanas kooperatīvās biedrības.

Savukārt ar grozījumiem „Kredītiestāžu likumā” turpmāk tiks nodrošināta vienota finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku maksājumu veikšanas kārtība Finanšu un kapitāla tirgus komisijas darbības finansēšanai. Līdzšinējais maksājumu apmērs, aprēķināšanas kārtība un pārskatu sniegšanas kārtība paliks nemainīga.

Ar grozījumiem „Kredītiestāžu likumā” arī pilnveidota kredītiestādes nodalāmo aktīvu un saistību novērtēšanas metodoloģija, kā arī, lai aizsargātu noguldītāju intereses un nodrošinātu finanšu stabilitāti, paredzēta ātrāka novērtēšana gadījumos, kad neatkarīgs novērtējums nav iespējams situācijas steidzamības dēļ.