Norēķins par saņemto produkciju katru mēnesi skaidrā naudā - www.d-k.lv


Вопрос

Klients (juridiska persona) par saņemto produkciju norēķinās katru mēnesi skaidrā naudā summās no 2000 līdz 3000 latu.

Uz kādu laika periodu attiecas ierobežojums uz skaidras naudas darījumiem -5000 latu (no 01.01.2013.)?



Ответ

Likuma „Par nodokļiem un nodevām” 30.panta 1. un 1.1 daļās teikts, ka nodokļu maksātāji, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, katru mēnesi līdz 15.datumam MK noteiktajā kārtībā deklarē visus iepriekšējā mēneša laikā savstarpēji skaidrā naudā veiktos darījumus (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās), kuru summa pārsniedz 1000 Ls. Nodokļu maksātājiem, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 5000 Ls (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās). Skaidrās naudas ierobežojums, kā arī skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas pienākums attiecas arī uz fiziskajām personām, kuras reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicējas un veic skaidrās naudas darījumus saimnieciskās darbības ietvaros.

Tas nozīmē, ka likuma 30.panta 1. un 1.1 daļās minētajiem nodokļu maksātājiem  nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 5000 Ls:

- neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās

- neatkarīgi no tā, kādā laika periodā šie darījumi notiek

- neatkarīgi no tā, kas ir darījumu partneris – juridiskā vai fiziskā persona.

Praksē ir bijuši gadījumi, ka VID pie pārbaužu veikšanas saskaita kopā viena veida  skaidras naudas darījumus par pēdējiem 3 gadiem, un attiecīgi par tiem aprēķina soda naudas.

Par soda naudām varat izlasīt Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 159.7 pantā.

Jāņem vērā arī tas, ka soda naudu piemēro visai darījuma summai, nevis tikai pārsnieguma daļai.