Braukšanas mēnešbiļete darbiniekam - www.d-k.lv


Вопрос

Vai drīkst firma nopirkt darbiniekam  mēnešbiļeti braukšanai sabiedriskajā  transportā?

Vai tie būs saimnieciskās darbības izdevumi?



Ответ

Jautājumā nav minēts, vai mēnešbiļete ir nopirkta, lai darbinieks brauktu no mājas uz darbu un atpakaļ, vai arī, lai darbinieks to izmantotu darba pienākumu pildīšanai.

Likuma "Par IIN" 8. panta 2. daļa paredz,ka pie ienākumiem, par kuriem ir jāmaksā algas nodoklis tiek pieskaitīta darba alga, prēmijas, vienreizēja un sistemātiska atlīdzība un citi ienākumi, ko darbinieks saņem uz pašreizējo vai iepriekšējo darba attiecību pamata.

Arī MK noteikumu Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" 18.1 punkts nosaka, ka piemērojot likuma 8. panta 2. daļu, ienākumi, par kuriem jāmaksā algas nodoklis, ir jebkuri uz pašreizējo vai iepriekšējo darba vai dienesta attiecību pamata darbiniekam vai personai, kura ir dienestā, izdarītie maksājumi vai labums, ko darbinieks tieši vai netieši gūst naudā vai citās lietās no darba devēja, ja šajos noteikumos nav noteikts citādi.

Saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 14.panta 1. daļu obligāto iemaksu objekts ir darba devēja un darba ņēmēja visi algotā darbā aprēķinātie ienākumi, no kuriem jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis, neatskaitot neapliekamo minimumu, nodokļu atvieglojumus un attaisnotos izdevumus, par kuriem nodokļu maksātājam ir tiesības samazināt apliekamo ienākumu.

Tātad, ja mēnešbiļete ir nopirkta braukšanai no mājas uz darbu un atpakaļ, tad tā jāuzskata kā darbinieka gūtais labums. Šajā gadījumā mēnešbiļetes vērtība jāpieskaita darba algai, no tās jāietur IIN un, attiecīgi, par šo ienākumu ir maksājamas arī VSAOI.

Savukārt, MK noteikumu Nr.899. 18.2 punkta 2.apakšpunktā teikts, ka ar IIN netiek aplikti darba devēja piešķirtie labumi un maksājumi, kas saistīti ar izdevumiem, kuri radušies darbiniekam sakarā ar darba pienākumu izpildi, kā arī maksājumi, ko darba devējs veicis, lai kompensētu darbinieka izdevumus, kas saskaņā ar likumu "Par UIN" un likumu "IIN" attiecināmi uz darba devēja izdevumiem.

Tādējādi, ja mēnešbiļete braucieniem sabiedriskajā transportā vajadzīga darbinieka darba pienākumu pildīšanai, tad tā nebūs labums darbiniekam, kurš būtu jāapliek ar IIN un VSAOI. Šajā gadījumā minētie izdevumi uzņēmumam būs izdevumi, kuri saistīti ar tā saimniecisko darbību.