Parole

Jaunumu saņemšana

Parakstieties uz portāla
"Debеts-Kredīts" bezmaksas jaunumu saņemšanu un saņemiet likumdošanas jaunumus un citu noderīgu informāciju

Ok

Atteikties no nosūtīšanas

Mūsu partneri:


Braukšanas mēnešbiļete darbiniekam


18.12.2015

Jautājums

Vai drīkst firma nopirkt darbiniekam  mēnešbiļeti braukšanai sabiedriskajā  transportā?

Vai tie būs saimnieciskās darbības izdevumi?


Atbilde

Jautājumā nav minēts, vai mēnešbiļete ir nopirkta, lai darbinieks brauktu no mājas uz darbu un atpakaļ, vai arī, lai darbinieks to izmantotu darba pienākumu pildīšanai.

Likuma "Par IIN" 8. panta 2. daļa paredz,ka pie ienākumiem, par kuriem ir jāmaksā algas nodoklis tiek pieskaitīta darba alga, prēmijas, vienreizēja un sistemātiska atlīdzība un citi ienākumi, ko darbinieks saņem uz pašreizējo vai iepriekšējo darba attiecību pamata.

Arī MK noteikumu Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" 18.1 punkts nosaka, ka piemērojot likuma 8. panta 2. daļu, ienākumi, par kuriem jāmaksā algas nodoklis, ir jebkuri uz pašreizējo vai iepriekšējo darba vai dienesta attiecību pamata darbiniekam vai personai, kura ir dienestā, izdarītie maksājumi vai labums, ko darbinieks tieši vai netieši gūst naudā vai citās lietās no darba devēja, ja šajos noteikumos nav noteikts citādi.

Saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 14.panta 1. daļu obligāto iemaksu objekts ir darba devēja un darba ņēmēja visi algotā darbā aprēķinātie ienākumi, no kuriem jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis, neatskaitot neapliekamo minimumu, nodokļu atvieglojumus un attaisnotos izdevumus, par kuriem nodokļu maksātājam ir tiesības samazināt apliekamo ienākumu.

Tātad, ja mēnešbiļete ir nopirkta braukšanai no mājas uz darbu un atpakaļ, tad tā jāuzskata kā darbinieka gūtais labums. Šajā gadījumā mēnešbiļetes vērtība jāpieskaita darba algai, no tās jāietur IIN un, attiecīgi, par šo ienākumu ir maksājamas arī VSAOI.

Savukārt, MK noteikumu Nr.899. 18.2 punkta 2.apakšpunktā teikts, ka ar IIN netiek aplikti darba devēja piešķirtie labumi un maksājumi, kas saistīti ar izdevumiem, kuri radušies darbiniekam sakarā ar darba pienākumu izpildi, kā arī maksājumi, ko darba devējs veicis, lai kompensētu darbinieka izdevumus, kas saskaņā ar likumu "Par UIN" un likumu "IIN" attiecināmi uz darba devēja izdevumiem.

Tādējādi, ja mēnešbiļete braucieniem sabiedriskajā transportā vajadzīga darbinieka darba pienākumu pildīšanai, tad tā nebūs labums darbiniekam, kurš būtu jāapliek ar IIN un VSAOI. Šajā gadījumā minētie izdevumi uzņēmumam būs izdevumi, kuri saistīti ar tā saimniecisko darbību.


Atstāt savu komentāru

OlgaB 23.12.2015 10:04

Parasti darba līgumā tiek rakstīts, ka darbiniekam savu darba uzdevumu veikšanai ir nepieciešams izmantot sabiedrisko transportu. Varat rakstīt vienošanos par izmaiņām darba līgumā. Varat arī rakstīt rīkojumu par to, ka darbiniekam darba uzdevumu veikšanai ir nepieciešams iegādāties mēneša biļeti.

Natasik 22.12.2015 16:41

Следовательно, если проездной месячный билет для поездок в общественном транспорте необходим работнику для исполнения служебных обязанностей, тогда он не будет благом работника, которое необходимо облагать ПНН и ОВГСС. В этом случае упомянутые расходы для предприятия будут расходами, связанными с его хозяйственной деятельность
Каким же образом доказать,что работник пользуется билетом "для исполнения служебных обязанностей"
Оставить свой комментарий

Atstāt savu komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējieties ar savu lietotāju vai reģistrējieties!
Par portālu Portāla noteikumi Sazinies ar mums Paziņot par kļūdu Reklāma Rekvizīti Video  

Tālrunis: 67285395   Fakss: 67285325   E-pasts: info@d-k.lv   www.d-k.lv

Copyright © 2009 — 2020 Latvikon

SIA "LATVIKON" Ģertrūdes iela 63, Rīga, LV-1011 LV40003167602