Pašnodarbinātas personas reģistrācija un nodokļi - www.d-k.lv


Вопрос

No kā atkarīgi reģistrācijas nosacījumi pašnodarbinātai personai un kādu procentu no ienākuma ir jāmaksā?



Ответ

Saimnieciskās darbības veicēji reģistrējas tikai VID.  Viņiem nav jāmaksā reģistrācijas nodeva, kā arī nav nepieciešams sākuma kapitāls. Saimnieciskās darbības veicējam ir iespēja kārtot grāmatvedību gan vienkāršā ieraksta sistēmā (MK noteikumi Nr. 118), gan divkāršā ieraksta sistēmā (sastādot bilanci,). VSAOI jāmaksā tikai tad, ja ienākumi pārsniedz 200 Ls – t.i., minimālo mēnešalgu (MK noteikumi Nr.992), vai 200 x 3,3 -  fiksētās nodokļu likmes maksātājiem. Saimnieciskās darbības veicēji drīkst nodarbināt līdz 5 cilvēkiem. Viņiem ir paredzēta pilna atbildība (ar visu savu mantu); par saviem darbības rezultātiem. IIN likme 24% apmērā jāmaksā vienreiz gadā, iesniedzot gada iedzīvotāju ienākumu deklarāciju.  VSAOI likme 32,17 % neietver apdrošināšanu bezdarba gadījumā, jo pašnodarbināta persona nodarbina sevi. Gada apgrozījuma ierobežojums ir 200 000 Ls, ko sasniedzot ir pienākums reģistrēties par IK.

„Pašnodarbinātais”  var izvēlēties dažādus nodokļu maksāšanas veidus, to izdevīgums ir jāizvērtē katram pašam, atkarībā no darbības veida, kā arī ienākumiem un izdevumiem. Viņš var būt:

-          patentmaksātājs

-          fiksētā nodokļa maksātājs (ja tam nav darba ņēmēju, tā ieņēmumi nepārsniedz 10 000 Ls pirmstaksācijas gadā un tas nav profesionālās darbības veicējs)

-           IIN + VSAOI maksātājs

-          mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs (maksā 9% no apgrozījuma)

Reģistrācija VID ir bez maksas.

Derētu arī izvērtēt, varbūt labāk būtu reģistrēties Komercreģistrā kā IK, jo šinī gadījumā darbības rekvizīti tiek nošķirti no personas rekvizītiem, kas ļauj precīzi nodalīt darbības izdevumus no privātajiem. Arī CSDD reģistrē IK transporta līdzekļus, kas ļauj to izdevumus izmantot 100% apmērā, nevis tikai 70% apmērā.