Parole

Jaunumu saņemšana

Parakstieties uz portāla
"Debеts-Kredīts" bezmaksas jaunumu saņemšanu un saņemiet likumdošanas jaunumus un citu noderīgu informāciju

Ok

Atteikties no nosūtīšanas

Mūsu partneri:


Jaunumi » Par izmaiņām minimālo sociālo iemaksu piemērošanā
Izdrukāt

Par izmaiņām minimālo sociālo iemaksu piemērošanā

25.11.2016

Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) atgādina, ka ar 2017.gadu, tiek ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk – minimālās iemaksas), kas darba devējam ir jāveic par saviem darbiniekiem. Tādējādi nodrošināts, ka darbinieki ir sociāli aizsargāti, piemēram, arī grūtniecības vai slimības gadījumā, kā arī, darba gaitām noslēdzoties, saņems vecuma pensiju.

Likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz, ka ar 2017.gada 1.janvāri par ikvienu darbinieku neatkarīgi no tā, vai viņš strādā pilnu vai nepilnu darba dienu, vai tikai noteiktu stundu skaitu kalendāra mēnesī, darba devējam par viņu ir jāmaksā minimālās iemaksas. Tās veic arī mikrouzņēmumi par katru no saviem darbiniekiem neatkarīgi no mēneša apgrozījuma.

2017.gadā mēneša minimālo iemaksu objekts ir trīs ceturtdaļas no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēra. 2017.gadā minimālā mēneša alga ir 380 euro, tātad minimālo obligāto iemaksu objekts ir 285 euro. Ar 2018.gada 1.janvāri minimālo iemaksu objekts būs pilna minimālā mēneša darba alga. Minimālās iemaksas aprēķina, piemērojot obligāto iemaksu likmi, kas vispārējā gadījumā – 34,09 %.

 

Kam minimālās iemaksas nepiemēro vai piemēro samazinātā apjomā

Minimālās iemaksas ir samazinātas vai tās veic no faktiskā algotā darbā aprēķinātā ienākuma šādām personām:

  • vecuma pensiju saņēmējiem;
  • personām, kurām līdz vecuma pensijas piešķiršanai ir palikuši pieci gadi vai mazāk un kas pirms tam vismaz 12 mēnešus nav bijusi darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusā;
  • personām ar I un II grupas invaliditāti;
  • pirmos trīs mēnešus personai, kas pirmreizēji kļūst par darba ņēmēju;
  • jauniešiem līdz 24 gadu vecumam, kuras mācās vai studē;
  • notiesātajam, kas soda izciešanas laikā strādā; 
  • darba devējam, kas maksā nodokļus vispārējā režīmā, darba ņēmējam periodā, kad tas ir cita darba devēja – mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja – darbinieks.

 

Ja minētās personas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājas, tad 2017.gadā viņām piemēro iemaksu objektu trīs astotdaļu apmērā no minimālās mēneša darba algas jeb 142,50 euro.

Savukārt 2018.gadā iemaksu objektam jābūt ne mazākam par pusi no minimālās mēneša darba algas. Ja nodokļi tiek maksāti vispārējā kārtībā, minētajām personām minimālās iemaksas veic no faktiskā algotā darbā aprēķinātā ienākuma (darba algas).

 

Minimālās sociālās iemaksas nepiemēro:

  • pašnodarbinātajiem;
  • sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājiem;
  • iekšzemes darba ņēmējam pie darba devēja ārvalstnieka;
  • ārvalstu darba ņēmējam pie darba devēja ārvalstnieka.

 

Kā piemēro, maksājot nodokļus vispārējā režīmā

Ja darba alga ir mazāka par minimālo mēneša darba algu, minimālās iemaksas no starpības starp minimālo mēneša darba algu (2017.gadā 285 euro) un faktiski aprēķinātajiem ienākumiem veic darba devējs no saviem līdzekļiem.

Minimālās iemaksas veic tas darba devējs, kuru darba ņēmējs savā algas nodokļa grāmatiņā ir atzīmējis kā galveno ienākuma gūšanas vietu. Ja darbinieks algas nodokļa grāmatiņā nav atzīmējis nevienu ienākuma gūšanas vietu, VID vienas darba dienas laikā Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) informē to darba devēju, kurš pirmais ir iesniedzis ziņas par darba ņēmēja statusa iegūšanu, un turpmāk viņam ir jāveic minimālās iemaksas par šo darbinieku. Tāpat VID informē darba devēju par to, ka minimālās iemaksas turpmāk par konkrēto darbinieku var neveikt. Darbinieks var algas nodokļa grāmatiņā mainīt savu izvēlēto galveno ienākuma gūšanas vietu.

 

Kā piemēro mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem

Sākot ar 2017.gada 1.janvāri, mikrouzņēmumu nodokļa likme no 9 % tiek samazināta uz 5 %.

Darba devējs, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, minimālās iemaksas (gan darba devēja, gan darba ņēmēja daļu) no saviem līdzekļiem par katru mikrouzņēmuma darbinieku veic līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam. Minimālās iemaksas veic visi darba devēji – mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji – par katru savu darbinieku arī tad, ja konkrētais darba ņēmējs strādā pie vairākiem darba devējiem.


Atstāt savu komentāru

BIZA 02.12.2016 10:14

Минимальные взносы применяются к работникам. Если в ИК есть работники - за них надо платить.

lada67 28.11.2016 19:03

А минимальные взносы к ИК применяются или не применяются?

Atstāt savu komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējieties ar savu lietotāju vai reģistrējieties!
Piektdiena
2024. g. 19. aprīlis
Pr Ot Tr Cr Pt St Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 

Valūtas kursi

 
Par portālu Portāla noteikumi Sazinies ar mums Paziņot par kļūdu Reklāma Rekvizīti Video  

Tālrunis: 28331590     E-pasts: info@d-k.lv   www.d-k.lv

Copyright © 2009 — 2022 Latvikon

SIA "LATVIKON" Ģertrūdes iela 63, Rīga, LV-1011 LV40003167602