Naudas līdzekļu izņemšana uz nesadalītās peļņas rēķina - www.d-k.lv


Вопрос

Zemnieku saimniecībai, kura veic grāmatvedības uzskaiti divkāršā ieraksta sistēmā, laika periodā no 2012.gada līdz 2015. gadam izveidojās nesadalītā peļņa.

2016.gadā īpašnieks personīgām vajadzībām izņēma naudas līdzekļus (peļņu par periodu 2012.g.- 2015.g.).

2016.gadā gada pārskata apstiprināšanai zemnieku saimniecība plāno dzēst izņemtos naudas līdzekļus no nesadalītās peļņas.

Vai šie naudas līdzekļi būs ienākums, kas pielīdzināts dividendēm, un vai nepieciešams ieturēt un maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā?



Ответ

Sākot ar 2012.gada 1.janvāri, pie fiziskās personas ienākumiem, par kuriem ir jāmaksā IIN, pieskaitāms dividendēm pielīdzināms ienākums (likuma "Par IIN" 8.panta 3.daļas 12.1 punkts).

Dividendēm pielīdzināms ienākums ir individuālā uzņēmuma (IU), zemnieka vai zvejnieka saimniecības, kas ir UIN maksātāji, īpašnieka ienākums, veicot IU (arī zemnieka vai zvejnieka saimniecības) pārskata gada un iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas sadali (likuma "Par IIN" 8.panta 11.daļa).

Dividendēm pielīdzināms ienākums veido ienākumu no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums (likuma 11.9 panta 11. daļas 1.1 punkts).

IIN likme dividendēm pielīdzināmam ienākumam ir 10 % (likuma 15. panta 3.1 daļa).

Saskaņā ar likumā "Par IIN" 16.1 panta 8.1 daļā noteikto par dividendēm pielīdzināma ienākuma gūšanas dienu un attiecīgi par minētā ienākuma izmaksas dienu šā likuma izpratnē uzskata IU (arī zemnieku vai zvejnieku saimniecības), kas ir UIN maksātājs, gada pārskata apstiprināšanas dienu. Ja gada pārskats nav apstiprināts normatīvajos aktos noteiktajā termiņā, par dividendēm pielīdzināma ienākuma gūšanas dienu un attiecīgi par dividendēm pielīdzināma ienākuma izmaksas dienu uzskata 120.dienu pēc pārskata gada beigām (arī tad, ja pārskata gads nesakrīt ar kalendāro gadu).

Atbilstoši likuma "Par IIN" 17.panta 10.daļas 12.punktā noteiktajam, no fiziskās personas dividendēm pielīdzināma ienākuma IU, zemnieku vai zvejnieku saimniecība, kas izmaksā ienākumu, ietur IIN ienākuma izmaksas vietā un iemaksā to budžetā ne vēlāk kā ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 5. datumā.

Tātad, ja zemnieku saimniecības īpašnieks plāno 2016.gadā izņemt naudas līdzekļus uz nesadalītās peļņas rēķina par 2012. - 2015.gadiem, tad tas būs dividendēm pielīdzināms ienākums, kuram jāpiemēro IIN 10%.